Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Księgowość we własnym zakresie czy biuro rachunkowe

Księgowość we własnym zakresie czy biuro rachunkowe

Decydując się na otwarcie swojego biznesu, jedną z kluczowych dla nas kwestii jest prowadzenie księgowości. Mamy tutaj do wyboru kilka opcji.

author box img

Dorota Gruca

Zaktualizowano: 22 stycznia 2019 22.01.2019 Czas lektury: 3min
  • Więcej poradników o księgowości

Ponad 22084 Biur Rachunkowych i Księgowych blisko Ciebie

Pierwszym sposobem może być prowadzenie księgowości samodzielnie. Taka forma może sprawdzić się zwłaszcza w początkowym okresie działalności, kiedy to firma dopiero się rozwija i ma stosunkowo niewielkie rozmiary. Zaksięgowanie małej ilości dokumentów nie zajmie dużo czasu, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić na wydatkach na obsługę zewnętrzną, jednak wymaga od przedsiębiorcy odpowiedniej wiedzy i zorientowania w temacie podatków, ubezpieczeń itd. Z reguły wymaga również zainwestowania w odpowiedni program księgowy, ponieważ obecnie przepisy prawa już jedynie w nielicznych przypadkach pozwalają na prowadzenie księgowości bez użycia technik komputerowych. A zatem już na samym początku należy rozważyć, czy nie będzie łatwiej, wygodniej i bezpieczniej powierzyć prowadzenie księgowości profesjonalistom.

Jeśli nie zdecydujemy się na taki krok w początkowej fazie działalności, to wraz z upływem czasu rozwój firmy z pewnością przysporzy nam klientów, zleceń, przybędzie pracy, a tym samym może zwyczajnie zacząć brakować czasu na "sprawy papierkowe" i jest to kolejny dobry moment, aby pomyśleć o zmianie. Chcąc zlecić obsługę księgową, możemy zatrudnić własną księgową lub zdecydować się na biuro rachunkowe.

Własna księgowa będąca pracownikiem firmy to z pewnością duża wygoda, ponieważ taka osoba pracująca w pokoju obok będzie zawsze pod ręką, dobrze zorientowana w sprawach firmy. To także niczym nieograniczony dostęp do dokumentów firmy w każdym czasie. Niestety jest i druga strona takiego wyboru w postaci wysokich kosztów ponoszonych na wynagrodzenie, odpowiednie oprogramowanie, sprzęt komputerowy czy szkolenia, które zwłaszcza w przypadku małego przedsiębiorcy mogą okazać się zbyt wielkim obciążeniem finansowym.

Alternatywą może być skorzystanie z usług biura rachunkowego, dzięki czemu koszty będą zdecydowanie niższe, ale jednocześnie przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę konieczność wizyt w biurze i dostarczania dokumentów księgowych, a w razie potrzeby brak ciągłego do nich dostępu. O ile w przypadku małych firm nie ma to aż tak dużego znaczenia z uwagi na małą ilość dokumentów księgowych, to problemem może być w przypadku nieco większych firm, które generują duże ilości dokumentów.

W tym miejscu należałoby zastanowić się nad połączeniem, które zachowa zalety przy jednoczesnym wyeliminowaniu wad obu tych rozwiązań. Obecnie coraz więcej biur rachunkowych decyduje się na taką właśnie współpracę z klientami. Polega ona na tym, że pracownik biura rachunkowego jest pracownikiem mobilnym. Przedsiębiorca nie musi fatygować się do biura z opasłymi segregatorami, a w zamian to księgowa z biura przyjeżdża do jego firmy z laptopem w celu wykonania usługi księgowej. Klient zyskuje profesjonalną obsługę w przystępnej cenie, zachowując stały dostęp do swojej dokumentacji. Jego firma nie generuje wysokich kosztów księgowości, ponieważ to biuro zapewnia dostęp do programów księgowych, a swoim pracownikom niezbędne szkolenia.

Opracowała:

Dorota Gruca

Biuro Rachunkowe AD TAX Sp. z o.o.

Dodano: 14 lutego 2019 Zaktualizowano: 22 stycznia 2019

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco